RAMAZAN AYI REHBERİMİZ

BOYUTLARI : 19.5 X 13.5 cm
SAYFA SAYISI : 64
BASIM TARİHİ : 2013
EDİTÖR : Bilhan Ilgaz
KAPAK TASARIM : Bilhan Ilgaz
YAZAR : Bilhan Ilgaz
FİYAT : Ücretsizdir 

 

 Bu  satırları  yalnızca  kendi adıma değil bu eserde maddi ve manevi ismi geçen herkes adına yazıyorum. Bu kitabı eline alan binlerce insandan bir tanesi dahi bu kitapta yer alan ibadet ve dualardan birini yapsa oradan gelecek sevabın bize yeteceği düşünülerek yalnızca Allah rızası için  yazılmıştır. 

Müslümanım diyen fakat bu özel ayda gün ve gün ne yapacağımızı gerçekten bilmeyen yada onlarca kitabı okuyarak kafası karışmış ve hangisini yapsam diyenler içinde bir rehber niteliğindedir. Çünkü bu eserde gün ve gün on bir ay’ın sultanı olan Ramazanı Şerifi en doğru şekilde kulluk vazifemizi yerine getirebiliriz.

Eserimiz  Ramazan  ayı  ile  ilgili  aklınızda  hiç bir soruya yer vermeyecek şekilde hazırlanmıştır.

Ramazan  ayı,  ay    takvimine  (aya  göre   hesaplanan)  göre,   dokuzuncu  ayın   adıdır. Ramazan    ayının   dinimizde  büyük  bir önemi  ve   diğer  aylar  arasında  seçkin  bir   yeri   vardır. Çünkü  kutsal kitabımız  Kur’an  bu  ayda  indirilmeye  başlanmıştır. Kur’an’da  bin  aydan  daha  hayırlı  olduğu   bildirilen “kadir   gecesi”   yine  bu    ay   içinde  kutlanır.   Ayrıca   İslam’ın  temel  ibadetlerinden   olan   oruç da  bu  ayda tutulur. Bu  nedenle Ramazan   ayı, Müslümanlar  için   en   kutsal aydır   ve ona “on  bir   ayın   sultanı” denilmiştir. 

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da “Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır. “(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. 

Kur’an’, Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur’an insan için hayati değer taşır. Kur’an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah’ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur’an’ı çok okumayı teşvik etmiştir.

Müslümanlar, ramazan ayında Kur’an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur’an’dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur’an’ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

Kur’anı Kerim, Ramazan ayının Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir  gecesi  Ramazan  ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi’nin “Bin aydan daha hayırlı” olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de (sav)  “Kim inanarak ve   sevabını   Allah’tan   umarak   Kadir   Gecesi’ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir. 

Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da “…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar.

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

Gerçekten    Ramazan   ayının  yaşayışımız  üzerinde  ayrı   bir      etkisi  vardır. Bu  ayın  yaklaşması  ile   birlikte   hazırlıklara   başlanır. Ramazan   boyunca  yiyeceğimiz özel yemeklerin malzemelerini önceden alırız. Evlerimizde genel temizlik yapılır. Çevremizde  bazı camilerin minarelerine mahya denilen “Hoş geldin ya şehrü ramazan” gibi yazılar görürüz. Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar.

Ramazanda oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır. Bütün aile bireyleri  hep    birlikte  sofraya  oturur, oruç   açma   vaktini   gelmesini   bekleriz.  Ezan    veya   top   sesinin  duyulmasıyla   birlikte orucumuzu  dua  ile   açarız. Yemeğimizi  yedikten   sonra   dua ederek   Allah’a şükrederiz. Sonra   akşam  namazını kılar ve teravih namazı için hazırlıklara başlarız. Bu ayda camiler dolar taşar.

Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.

Kısacası bu ay gerçekten tam ibadet ayıdır. Dualarımızın kabul olduğu ve geri çekilmediği, günahlarımızın af olduğu aydır. Bu ay ile ilgili  yapmanız ve yapmamanız gereken, aklınıza takılıp soru   işareti olabilecek tüm konulara cevaplar vardır. Bu eser sizin Ramazan ayı rehberinizdir. Şimdiden ibadetleriniz kabul, hayırlarınız daim olsun...                                                                                 

Bu Eseri Okuduğumuz Gibi Herkese Okutmalıyız. Lütfen Ücretsiz Bizden İsteyiniz. Dualarınızı da Hayır Sahiplerinden Eksik Etmeyiniz.    

 

Bilhan Ilgaz

 

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 10 Haziran 2013 19:37 )